Saturday, June 27, 2009

İstemesini Bilmek

İstemek üzerine saatlerce konuşulabilir sanırım. Çok önemli bir konudur istemek.
"İhtiyaç gidermekten" gelir istemek. İstemenin söz konusu olduğu yerde bir ihtiyaç vardır. Tabi buradaki "ihtiyaç" kelimesini "eksiklik" kelimesi ile eş anlamlı algılamayalım. Çok olan birşeyin daha az olmasını arzu etmek de bir ihtiyaç olabilir. Elinizdeki 10 kg yükün 2 kg olmasını isteyebilirsiniz mesela :)

Tüm davranışlarımızın sebebi gibi birşey istemek davranışının da duygusal halimizi değiştirme ihtiyacından ileri geldiğini düşünmekteyim. Bu nedenle dikkatli yapılması gerekir bu isteme eyleminin.

Zira birşeyi istiyorsak aslında onu gerçekleştirme potansiyelimiz vardır. İstemek, potansiyelin açığa çıkışının ilk adımıdır. Sonrasında plan, harekete geçme ve sonuca ulaşana kadar ısrar etme dönemi başlar. Sonuca ulaşıldığı zaman da acaba istediğim ile elde ettiğim sonuç örtüşüyor mu diye karşılaştırmalı değerlendirme yapılmalıdır. Hayat ancak o zaman bizim istediğimiz gibi ilerler. Yoksa saman alevi gibi geçen günlük isteklerimizle hareket edersek ve tutarlı olmaya şekilde davranırsak sonuçları vahim olabilir.

Dizginlerin elimizde olduğu bir yaşam sürmek zor değil. Hayat çok keyifli !
Yaşamasını bilene :)

No comments: