Saturday, May 8, 2010

Bisiklet Yeşilliğe Zarar Veriyormuş !!!


Bugün başıma çok komik bir olay geldi. Avcılar'da göl kenarında Paşaeli Piknik Parkı vardır. İsme dikkatinizi çekerim “Piknik Parkı”. Bisiklet ile parkın içine girdim. Yeşillik alanda bisiklet sürüyorum. Güvenlik görevlisi uzaktan ıslık çalıyor, işaret ediyor. Bir süre sonra yanına gittim.

- Bisikletle yeşil alana girmek yasak.
- Bana bu konuda yazılı bir kanun gösterir misiniz?
- Kanun benim; yasak.
- Neden?
- Bisiklet, yeşil alanlara zarar veriyor...

Oha! Hadi herhangi bir park olsa anlayacağım da. İsme dikkat edin efendim “Piknik Parkı”. Parkta yeşilliklerin üzerinde mangal yakan, oturan, top oynayan, tepişen dünya kadar insan var. Bisiklet ile yeşillik araziye girmek yasakmış. Sadece park içerisindeki betonerme kısımlarda sürebilirmişiz. Orada bulunma sebebimi ve ne amaçla yeşillik içerisinde dolaştığımı anlattığım zaman ve kendimi tanıttığım zaman güvenlik görevlisi süt döküm kediye döndü. “Kanun benim” diyen adam “efendim müdürlerimiz bize böyle emrediyor, biz sizi uyarmak durumundayız, uyarsınız ya da uymazsınız, orası sizin bileceğiniz iş” demez mi.

Arazide bisiklet sürülmesini güvenlik görevlilerinin müdürleri istemiyormuş. Hatta kısa bir süre öncesine kadar bisikletler hiç giremiyormuş parkın içine. Vatandaş bizzat gidip avcılar belediyesine şikayette bulunmuş da yeşillik olmayan kısımlarda sürmek şartıyla izin vermişler.

Şehir içinde zaten bisiklet yolları yok. Piknik parklarında da saçmasapan, ne yaptığını bilmez uygulamalarla bisiklet sevgisini baltalıyorlar. Bir güvenlik görevlisini bizzat ikna ettim. Bundan sonra bisiklet sürenlere ses çıkarmayacaktır. Ama bu güvenlik görevlisinin bağlı olduğu şirkette çalışan daha dünya kadar başka güvenlik görevlisi biryerlerde yanlış uygulamalarda bulunmaya devam ediyor.

Bisiklet, çimlere zarar veriyormuş. Bak bak bak... nasıl bir akıl bu? Düpedüz aptal bunlar. Bir düşünürün güzel bir sözü var:

“Akılsız insanları hayatınızdan uzak tutun. Sizin neşenizi ve zamanınızı çalarlar.”

Ne yazık ki bizim günlük haytımızda, her yerde birçok akılsız insan var. Uzak durun efendim. Neşeniz ve zamanınız çok önemli.

Saygılarımla,
Reyhan YILMAZ

No comments: