Wednesday, September 24, 2008

Metrobüs istasyonlarının kalitesi

21 eylül 2008 pazar günü. Mecidiyeköy'e metrobüs ile geldim. Yağmurlu bir hava. Metrobüs istasyonunun akbil gişelerinin olduğu yerde su birikintileri var. Yağmurun çok az yağmış olmasına rağmen oldukça merdivenlerden akan suyun yanı sıra basamakların başlangıcının üst kısmına denk gelen kısımdan su damlıyor.
İstasyon yapılırken oraya yağmur da yağabileceği düşünülmedi mi acaba? Ya da düşünüldü ama işin bir an önce bitirilmesi gerektiği kaygısı ile acaba ihmal mi edildi?
Bu durumlar beni ister istemez düşündürüyor. 77 günde tamamlanmış olunması ile övünülen proje acaba ne kadar kaliteli yapıldı? Bu kadar paranın yatırıldığı bu projenin ömrü ne kadar uzun? İşi yapan taşeron firmalar ne kadar yeterliydi? Yine kısıtlı sürede hizmet ömrü tamamlanacak bir projeye mi yatırıldı bu kadar kaynak?
Bu soruların sayısı artabilir. Olayın birçok boyutu var. Bu projede iş alan, sorumluluğu olan firmalar işi yapmak için yeterli miydi yoksa tanıdık eşe dosta mı verildi birçok iş?
İşler yapılırken kalite kontrolleri ne kadar iyi yapıldı?
Tamamlandı denen projenin birçok istasyonunda insanları yağmurdan ya da güneşten koruyacak hiçbir şey yok. Birçoğunun giriş ve çıkışlarındaki merdivenler çok dar. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde merdivenleri inip çıkmak dert olabiliyor. Yine üst geçitlerin korkulukları standart değil. Birçoğunun kokuluk olması gereken yerinde kaynaklarla tutturulmuş tel çitler var.

No comments: